ČLÁNKY a RADY

Recenze - Kolimátor 2x42 RD (Gamo)

Image hosted by PictureUp.Cz


V této recenzi zhodnotím celokovový kolimátor 2x42 od firmy Gamo. Mám ho přidělaný na zbrani AKM74 od firmy Cyma, Kolimátor je připevněný na montážní liště tipu RIS 22mm. 

Kolimátor je optické zaměřovací zařízení, kterým se díváte na cíl přes průhlednou čočku, na kterém se odráží červená tečka v nekonečnu. Tuto tečku nepřítel nevidí. Je jedno, kde je tečka, jestli na pravém horním okraji čočky, uprostřed, nebo dole, vždy ukazuje na stejné místo, tj. kolimuje. Kolimátor nezvětšuje (v našem případě s nástavcem zvětšuje 2x). Zaměřování je mnohonásobně rychlejší než u klasických mířidel, protože zde nemusíte dávat do jedné roviny mířidla s cílem. Stačí pouze na cíl zaměřit tečku a střítlt. Přes kolimátor se dívá oběma očima, díky tomu máte lepší přehled po bojišti než s klasickými mířidly, kdy se musíte soustředit na srovnání mušky. Kolimátor se nejlépe využije při boji v budovách (CQB), protože zde je důležitá co největší rychlost zaměření. Nejčastější použití je u útočných automatických pušek. Barva zaměřovací tečky se vyrábí buď červená nebo zelená. Místo tečky se může použít kříž nebo kruh.

Funkce kolimátoru:


 

Je to kolimátor s odšroubovatelným nástavcem pro zvětšení 2x o velikosti 42mm. Pro zaměření slouží červená tečka. Celý vnější obal je z kovu. Všechny čočky a sklíčka jsou ze skla. Optická soustava je velmi kvalitní a nedochází k žádným zkreslením jako tomu bývá u levných kolimátorů. Povrchová úprava kolimátoru je na vysoké úrovni. Na ris lištu se kolimátor připevňuje pomocí 2 šroubů, přední je posuvný na kolejničce dlouhé cca 3cm. Kolimátor oproti ostatním zvětšuje 2x, přední část s optikou lze odšroubovat, pak je z něho klasický kolimátor. Nástavec má hodně závitů, proto se nemusíte bát, že byste je strhly. Po odstranění nástavce je vidět čočka, kde se odráží zaměřovací tečka, ta je antireflexní. Tečka má 7 stupňů intenzity svítivosti.

Vzhled:


 

Kolimátor se připevňuje na širokou ris lištu (20-25mm). Utažení k této liště se provádí pomocí 2 šroubů s matkama, které se mohou utahovat bez použití nástroje. Pro zapnutí zaměřovací tečky se otočí největší kolečko navrchu kolimátoru. Pro určení intenzity svítivosti slouží stupnice o 7 krocích, aktuální hodnota je nad bílou tečkou na pravé straně kolimátoru. V tomto kolečku je umístěna 3V baterie, dostanete se k ní odšroubováním víčka. To je vodotěsné, proto se nemusíte bát mít kolimátor na dešti. Kolimátor se musí "nastřelit", tzn. když poprvé připevníte kolimátor na zbraň tak musíte zaměřovací tečku seřídit podle toho, kam vám střílí zbraň. To se provádí pomocí 2 štelovacích šroubů, ty slouží na horizontální a vertikální posun. K těmto šroubům se dostanete tak, ze odšroubujete malé kovové krytky na kolimátoru. Pak už jde vidět seřizovací šroubek, otáčením doleva/doprava se mění poloha zaměřovací tečky. Šroubky jsou chráněny proti samovolnému posuvu pomocí záklapek, které při seřizování cvakají. 

S kolimátorem jsem se hned zžil, při CQB jsem pochopil jeho výhody, protihráče jsem zabíjel rychle a s takovou přesností, že jsem tomu sám nemohl uvěřit. na CQB jsem si zvykl odmontovávat nástavec se zvětšováním. Ani v lese se kolimátor neztratil, měl jsem lepší rozhled a s dvojnásobným zvětšením jsem lépe poznal, kam přesně létají kuličky. Míření s oběma otevřenýma očima je ale težší, než bez zvětšení. Od prvotního nastřelení jsem nemusel nijak zásadně měnit polohu tečky a to kolimátor oddělávám ze zbraně při přepravě. Osobně mi více vyhovuje tento tubusový kolimátor než otevřený, na této zbrani vypadá lépe a je i robustnější. 

  

S kolimátorem jsem na naučil hrát téměř okamžitě, pro airsoft je naprosto nejvhodnější. Rychle se s ním zaměřuje, umožňuje střílet s oběma otevřenýma očima a zvětšení 2x je pro airsoftovou hru naprosto dostačující. S klidným pocitem u srdce vám mohu tento kolimátor doporučit. 100% splňuje všechny požadavky, které kolimátor má mít. Pro někoho může být nevýhodou jednoduchý design. Mě se pouze nelíbí, že zbrani se posunulo těžiště ještě více dopředu a o pár deka zbraň ztěžkla, při první akci to bylo dost znát, ale jsem si už zvykl. Zdroj asportal.cz/chrudim/index.html

Připevněný kolimátor na zbrani M4A1:

Žádné komentáře
 
© Desing by Dark WolF - Petr Kučera 2008 / 2010 S.G.I