ČLÁNKY a RADY

Rady pro Snipery

Rady pro Snipery
Nejobávanější muž na bojišti. Jediný dobře vycvičený muž dokáže demoralizovat a ohrozit akceschopnost celých jednotek nepřítele. Nikdo neví kdy odstřelovač
udeří. Vysocí důstojníci, specialisté, radiooperátoři, nikdo není v bezpečí. Smrt přichází bez varování.
Není to ale práce pro každého, riziko je velmi vysoké. Odstřelovač tráví celé dny v nepřetržitém ohrožení, na nepřátelském území, obklopen lidmi, kteří s ním touží udělat krátký proces. Musí to být silná osobnost, vynikající střelec a mistr v ukrývání a maskování.


Příprava k pohybu

   1. zkontrolujte a upravte veškerou kamufláž vlastní osoby, oděvu i výstroje.

   2. zajistěte, aby vaše vybavení nemohlo chrastit ani zachytit o překážku. Upevněte lepicí páskou volné předměty, jako např. psí známky. Přivažte, přelepte, nebo vypodložte všechny volně visící nebo pohyblivé části výstroje, ale tak, abyste neomezili
 jejich použitelnost.

   3. zajistěte aby veškeré oděvní součástky byly měkké, ohebné a pohodlné. Naškrobená uniforma dělá hluk. Pytlovitý oděv se snadno zachytí v podrostu, či za větev. Stáhněte kaničkami kalhoty v pase a u kotníků, aby neplandaly. Jinak ale oděv nestahujte, mohlo by dojít k poruše prokrvení a následně k omrzlinám, nebo zranění

   4. noste měkkou čapku, která dává neostrý obraz hlavy. Odstřelovači by neměli používat přilbu. Jednak má typický tvar a také tlumí, nebo zkresluje zvuky, zvláště ve větru.

   5. omezte veškerou výstroj a vybavení na nezbytné minimum pro danou akci. Váha snižuje rychlost.

Krytí

Kdykoliv je to možné, pohybujte se za podmínek, které zakryjí vaši přítomnost, jako je temnota, mlha, dým, nebo šero. V zájmu vaší bezpečnosti první pravidlo zní, že prostor vaší činnosti je pod neustálým dozorem nepřítele.

Příprava

Ještě dokud jste v bezpečné pozici, si pečlivě zvolte následující postavení. Pozorujte důkladně všechny známky přítomnosti nepřítele a také riziko odhalení z jeho strany.
Před přemístěním si řádně promyslete a zapamatujte celou trasu k vašemu novému postavení.
Jakmile dosáhnete novou pozici, zastavte se, naslouchejte a pozorujte. Pohyb zvěře a ptáků vás může zradit, proto buďte pokud možno v tichu a klidu.

Terénní překážky

   1. vysoká tráva. Přímý postup vysokou trávou přitahuje pozornost, protože tráva se vlní  nepřirozeným způsobem. Proto často měňte směr pohybu a pokud možno postupujte, jen když se tráva vlní ve větru.

   2. silnice. Jsou nebezpečně přehledné. Nikdy nepostupujte podél silnice a pokud to jde, křižujte silnice a železniční náspy přes výpustky. Jinak dávejte přednost terénním zářezů, nebo zatáčkám, kde je přehlednost omezená. Pohybuje se rychle a nehlučně.

   3. oranice. Pokud to jde, postupujte plížením souběžně s brázdami. Jinak je křižujte na nejnižším místě pole.

Čemu se vyhýbat


Strmé svahy a kamenité úseky. Zde je neustálé nebezpečí nečekaných neodvratných pohybů či zvuků, které mohou prozradit vaši polohu.
Vyvýšená místa a plochy bez rostlinného krytu, kde je váš obrys viditelný i když jste maskováni. Pamatujte, že nepřátelští odstřelovači vyhlížejí vaši siluetu.Odstřelovačská puška Dragunov vzor 1963 (SVDN-1)

 Obrazek

Odstřelovačská puška Dragunov

Zkušenosti z druhé světové války utvrdily velení Sovětské armády v přesvědčení o potřebě značného množství odstřelovačů v jednotkách Sovětské armády a významu odstřelovače na bojišti. Po dlouholetém používání starých opakovacích pušek Mosin vzor 1891/30 a samonabíjecí SVT-40 byla zapotřebí nová účinná zbraň, která by pečlivě vyvažovala odolnost, snadnou obsluhu, nenáročnou údržbu a přesnost. Proto byla v roce 1963 zavedena do výzbroje Sovětské armády a následně do dalších armád Varšavské smlouvy odstřelovačská puška Dragunov, kterou vyvinul konstruktér Jevgenij Fedorovič Dragunov (1920-1991). Puška SVD je již čtyřicet let vyráběna iževskou zbrojovkou IZMAŠ. Mimo území bývalého SSSR byla licenčně vyráběna v Polsku (SWD-M), Iráku (Al-Kadisa) a Číně (Typ 79). V ČSLA byla zavedena během 70. let jako náhrada za odstřelovačskou pušku vzor 54.

 Obrazek

                              Odstřelovačská puška Dragunov s příslušenstvímOdstřelovačská puška Dragunov je samonabíjecí zbraň, která používá upravený Kalašnikovův mechanismus, pracuje na principu odběru plynů z hlavně tlakem na píst uložený nad hlavní. Závěr typu AK se dvěma uzamykacími ozuby se pevně uzamyká pomocí rotace závorníku. Plynový násadec je opatřen dvoustupňovým plynovým regulátorem se stavitelnými výfukovými otvory. Při normálních podmínkách je regulátor v poloze 1, při znečištění se nastavuje do polohy 2. Pootočení regulátoru se provádí dnem nábojnice. Oproti útočné pušce AK-47/AKM kde tvoří píst s pístnicí a nosičem závěru jeden díl, u pušky SVD jsou píst, pístnice a nosič závěru tvořeny samostatnými díly. Puška je zásobována ze segmentového dvouřadého zásobníku na 10 nábojů, který je vyroben z plechu s charakteristickými prolisy na bočních stěnách. Puška SVD je určena pro náboj 7,62x54R, puškový náboj Mosin s okrajem. Pro přesnou střelbu se používají speciální odstřelovačské náboje se střelou o hmotnosti 9,8 g a prachovou náplní 3,1 g. Lze však také střílet běžnými náboji, které používá československý univerzální kulomet vzor 59. Předpažbí pušky SVD je složeno ze dvou polovin spojených dvěma objímkami, každá strana předpažbí má šest podélných ventilačních otvorů. Puška má odlehčenou pažbu rozměrnými výřezy a výškově stavitelnou lícnici, pažba a předpažbí je vyrobeno z vrstveného laminovaného dřeva. Na ústí hlavně je našroubován tlumič plamene s pěti podélnými štěrbinami. Kromě otevřených mechanických mířidel stavitelných do 1200 m je obvykle osazena optickým zaměřovačem PSO-1 (1P43) se čtyřnásobným zvětšením. Záměrný kříž tohoto dalekohledu lze za zhoršených světelných podmínek přisvětlit pomocí lampičky napájené bateriovým zdrojem uloženým v základně dalekohledu. Pro střelbu v noci lze použít noční zaměřovač NSPU (1PN58) ruské konstrukce. Zbraň je konstruována pro nasazení bodáku z AKM. Příslušenství odstřelovačské pušky Dragunov tvoří čtyři desetirané zásobníky, plátěná sumka na zásobníky, čistící a montážní souprava, nosný popruh, víceúčelový bodák a denní optický zaměřovač PSO-1 s ochranným obalem.

Voják AČR s puškou SVD Dragunov   

Obrazek

     

Technicko - taktická data SVD Dragunov :
Ráže 7,62 mm
Náboj 7,62x54R
Délka zbraně 1225 mm
Délka hlavně 620 mm
Váha zbraně s optickým zaměřovačem PSO-1, s prázdným zásobníkem, bez bodáku 4,3 kg
Úsťová rychlost 830 m/s
Hlední dálka 1300 m
Efektní dostřel 800 m
Efektní dostřel s nočním zaměřovačem 300 m
Kapacita zásobníku 10 nábojů

 

                                                                                                                                                                                                                                

 

 

       Odstřelovačská puška OP96Falcon

Obrazek

Velkorážová odstřelovačská puška OP 96 Falcon je moderní zbraní pozemních a speciálních vojsk určená k ničení nepřátelské techniky jako jsou prostředky velení či řízení palby raketového vojska a dělostřelectva, lehká obrněná vozidla, spojovací technika, radary, letadel či vrtulníků na letištích, skladů paliva a munice aj. na velkou vzdálenost. Odstřelovačská puška Falcon byla vyvíjena od 1. poloviny 90. let ve vsetínské zbrojovce ZVI a. s. (bývalá Zbrojovka Vsetín), první prototyp byl veřejnosti představen na výstavě IDET 93. Od té doby prošla puška několika úpravami, které nejvýrazněji postihly pouzdro závěru, úsťovou brzdu, zásobník a pažbu. V lednu 1998 byly ukončeny vojskové zkoušky ověřovací série a od jara 1998 již běží sériová výroba. Odstřelovačská puška Falcon byla firmou ZVI vyvinuta ve dvou verzích: typ OP 96 v ráži 12,7x107 mm a typ OP 99 (dříve označovaný OP 97) v ráži 12,7x99 mm Browning. Pušku v současnosti vyrábí firma ZVI a. s., v AČR jsou puškou Falcon ve verzi OP 96 pro náboj 12,7x107 mm vyzbrojovány výsadkové a speciální jednotky. Odstřelovačská puška Falcon je velkorážová opakovací odstřelovačská puška s Mauserovým uzamčeným závěrem se dvěma uzamykacími ozuby a zkráceným (bull-pup) pouzdrem. Puška má válcové pouzdro závěru, které je dělené. První část pouzdra, v níž je uložena hlaveň, tvoří díl sloužící k uzamčení nábojové komory závěrem. Druhá část je součástí pažby a je tvořena dílem, do jehož dutiny se zasouvá závěr před nabitím náboje do nábojové komory. Spojení první a druhé části závěru je řešeno pomocí speciálního čepu. Zbraň může být vybavena schránkou na dva náboje nebo je spodní otvor uzavřen krytkou pro nabíjení po jedné ráně. Velkou výhodou je, že puška je jednoduše rozložitelná na dvě základní části a může být přenášena ve speciálním pouzdru, což je především výhodné při seskoku se zbraní padákem. Výrazná úsťová brzda s bočními kanály má účinnost 70 % a zárověň nezpůsobuje víření prachu v terénu, odpružená botka pažby zajišťuje vysoké utlumení sil zpětného rázu a komfort pro střelce. Puška je vybavena sklopnou, výškově stavitelnou dvounožkou. Zvláštní výbavu tvoří výsadkářské pouzdro pro přenos a seskok.                           

Detail uchycení denního zaměřovače ZD 10x50Puška je standardně vybavena denním zaměřovacím dalekohledem ZD 10x50 z Meopty Přerov, pro nouzové použití je zbraň vybavena mechanickými mířidly. Denní dalekohled ZD 10x50 je určený pro detailní pozorování oblasti a pro přesné míření zbraně za denního světla nebo za zhoršených světelných podmínek s pomocí svítícího kříže. Skládá se z tubusu s objektivem, střední části s ovládacími prvky stranové a výškové rektifikace, nastavení vzdálenosti střelby, osvětlení kříže a nastavení intenzity osvětlení, dále prostoru na baterie a tubusu s okulárem. Za určitých podmínek oranžový filtr zlepšuje podmínky pozorování. Sluneční štít odstraňuje nežádoucí sluneční paprsky odrážející se od objektivu a znesnadňuje odhalení střelce. Pro sledování terénu a přesné zamíření zbraně v noci a za snížené viditelnosti se používá pasivní noční zaměřovač ZN 6x z Meopty Přerov. Noční zaměřovač se skládá z tubusu se zrcadlovým objektivem a mikrokanálovým zesilovačem jasu obrazu generace 2+. Na okulárové části jsou prvky pro horizontální i vertikální rektifikaci, točítko pro nastavení vzdálenosti, točítko pro zapnutí přístroje a rozsvícení a regulaci jasu záměrné značky. Na objektiv musí být nasazena krytka pro ochranu přesvětlení zesilovače jasu pro použití dalekohledu ve dne. Okulár je vybaven ochrannou gumovou očnicí. Noční zaměřovač váží 2,5 kg a je napájen dvěma články AA 1,5 V. 

Technicko - taktická data odstřelovačské pušky OP 96 Falcon :
Ráže 12,7 mm
Náboj 12,7x107 mm
Hmotnost jednoranné pušky 12,7 kg
Hmotnost pušky s naplněným dvouranným zásobníkem 13,4 kg
Celková délka zbraně 1380 mm
Délka hlavně 927 mm
Účinná střelba ve dne 1600 m
Účinná střelba v noci 800 m
Úsťová rychlost 790 - 900 m/s
Účinnost úsťové brzdy 70 %
Kapacita zásobníku 2 náboje

                                                                                                                                                                                            

M40A1 7,62mm ostřelovací puška

Obrazek


Ostřelovačská puška M40A1 vychází z Remingtonu model 700. Je to puška s těžkou hlavní ráže 7,62mm se zásobníkem vyrobená pro přesnou střelbu municí Match Grade. Puška je vybavena speciálním ostřelovačským dalekohledem Unertl s 10 násobným zvětšením. Spolu s dalekohledem puška váží přibližně 6,58 kg. Je vybavena vestavěným pětiranným zásobníkem. Tato zbraň je ručně vyráběna speciálně vyškolenými zbrojaři v Quanticu, Virginia. Unikátní vlastnosti M40A1 jsou: Těžká hlaveň, pažba ze skelných vláken McMillan, upravený nabíjecí mechanizmus Winchester Model 70, upravená a odlehčená spoušť. Všechny zbraně musejí střílet méně než jednu minutu z úhlu.

M40A1 byla nasazena do služby v roce 1970 aby splnila potřebu ostřelovačské pušky dlouhého dosahu.

Obrazek

                                             Technická data

Primární určení: ostřelovačská puška
Výrobce: Speciálně vyškolení puškaři z Quantico, Virginia.
Délka: 111,76 cm
Délka hlavně: 61 cm
Hmotnost s plným zásobníkem: 6,58 kg
Kapacita zásobníku: 5 ran
Ráže: 7,62 mm
Maximální účinný dostřel: 914 m
Úsťová rychlost: 777 m/s
Tlak v nábojové komoře: 50.000 psi
Cena: 2.105 $

                                                                                                                                                                                              

Steyr SSG-69

Obrazek

 

 Obrazek

 

Země původu Rakousko
Ráže 7,62x51mm NATO
Délka 1140mm
Hmotnost 3900g
Kapacita zásobníku 5 nebo 10 nábojů
Počáteční rychlost střely 860m/s
Účinný dostřel 1000m

 

  Velice kvalitní rakouská puška Steyr SSG-69 si vysloužila dobré jméno v Rakouské armádě, kde je jako standardní odstřelovací puškou. S touto puškou je schopen dobrý střelec zasáhnout cíl na první výstřel do vzdálenosti kolem 800m. Díky velice kvalitnímu závěru Mauserova typu se šesti uzamykacími ozuby u zadního konce závěru.

Obrazek

 

 

Obrazek

 

Obrazek

                                                                                                                                                                                       ________________________________________________________
Steyr Scout Tactical

 Obrazek

Země původu Rakousko
Ráže 5,56mm NATO nebo 7,62mm NATO
Délka 1090mm
Hmotnost 3630g
Kapacita zásobníku 5 nebo 10 nábojů
Počáteční rychlost střely N/A
Účinný dostřel kolem 1000m

 

  Tato moderní rakouská puška je zatím používána jen zřídka, nicméně je kvalitní. Používají ji policejní odstřelovači v Rakousku a Německu.

Obrazek_________________________________________________

                                                                                                                                                                                                   

CZ 700 M1

 Obrazek

Země původu Česká republika
Ráže .308 Winchester
Délka 1142mm
Hmotnost 5400g
Kapacita zásobníku 10 nábojů
Počáteční rychlost střely 890m/s
Účinný dostřel kolem 800m

  Odstřelovací puška CZ 700 SNIPER M1, r. .308 Win. je konstruována podle posledních požadavků družstev odstřelovačů na zbraně tohoto typu. Puška je určena k ničení živých cílů protivníka s vysokou účinností a ničení nepancéřovaných, příp. lehce obrněných cílů. K hlavním přednostem patří: - vysoká spolehlivost a vysoká pravděpodobnost zásahu cíle po celou dobu životnosti zbraně (10 000 ran, hlaveň 5 000 ran) - snadná údržba - odolnost proti poškození

                                                                                                                                                                                                            
FR-F1

 Obrazek

 

Země původu Francie
Ráže 7,5x54mm
Délka 1138mm
Hmotnost 5200g
Kapacita zásobníku 10 nábojů
Počáteční rychlost střely 852m/s
Účinný dostřel 800m

 Francouzská odstřelovací puška FR-F1 byla sice kvalitní a po prodloužení hlavně dokonce i přesná, nicméně byla těžká ve srovnání s ostatními puškami a používala jiný než standardní náboj NATO, a sice 7,5x54mm model 29. To ovšem vylepšila pozdější verze FR-F2, která začala používat náboj NATO.

                                                                                                                                                                                                     
Parker-Hale model 85

 Obrazek

 

Země původu Velká Británie
Ráže 7,62x51mm NATO
Délka 1150mm
Hmotnost 5700g
Kapacita zásobníku 10 nábojů
Počáteční rychlost střely 860m/s
Účinný dostřel přes 1000m

Britská odstřelovačka Parker-Hale M85 je jednou z velice kvalitních loveckých zbraní a dokonce se měla stát standardem britské armády, ale v tomto "boji mimo bojiště" zvítězila jiná anglická puška, a sice Accuracy International L-96A1

                                                                                                                                                                                                 
L-96A1 
 Obrazek

 

Země původu Velká Británie
Ráže .338 Lapua Magnum
Délka 1163mm
Hmotnost 6200g
Kapacita zásobníku 10 nábojů
Počáteční rychlost střely 840m/s
Účinný dostřel 1000m

 Obrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  V roce 1985 poprvé uviděla světlo světa nová britská odstřelovačka AI L96. Jak jsem již napsal, L96 porazila Parker-Hale M85 v konkurzu na britskou odstřelovačku, a vystřídala tak typ Lee-Enfield L42A1. Dle mého názoru udělali Britové dobře že si vybrali L96, je vyrobena z moderních materiálů. Dvojnožka je z lehké kovové slitiny, celé tělo zbraně je vyrobeno z moderních plastů, které vydrží opravdu hodně. Vyrábí se taktéž verze s tlumičem používající subsonické (podzvukové) střelivo. Tuto zbraň zavedli i Švédové do své armády - velice dobře se osvědčila ve velmi chladném a pro střílení velmi nepříznivém počasí. L96 se vyrábí v mnoha variacích, z mnoha uvedu například AWP (Arctic Warfare Police), která je používána policejními a protiteroristickými jednotkami.

  Obrazek

 

                                                                                                                                                                                                           
Heckler & Koch PSG-1 (PräzionSchützenGewehr)

 Obrazek

 

Země původu Německo
Ráže 7,62x51mm NATO
Délka 1208mm
Hmotnost 8100g
Kapacita zásobníku 5 nebo 20 nábojů
Počáteční rychlost střely 815m/s
Účinný dostřel 600m

 Obrazek

  Na základě útočné pušky H&K vznikly dva typy odstřelovacích pušek, H&K G3A3ZF a G3SG/1. PSG-1 má speciélmě těžkou a přesnou hlaveň s polygonálním vývrtem. Standardně používá puškohled se zvětšením 6x42 s osvětlením záměrné osnovy. Puška je velmi přesná do vzdálenosti 600 metrů. Lícnici a botku pažby je možno seřídit do stran i do výšky.

                                                                                                                                                                                                       
Walther WA-2000
Obrazek
 

Země původu Německo
Ráže .300 Winchester Magnum
Délka 905mm
Hmotnost 8300g
Kapacita zásobníku 6 nábojů
Počáteční rychlost střely 800m/s
Účinný dostřel 1000m

 Revolučně konstruovaná odstřelovací puška, vzhledem k její délce, má extrémně dlouhou hlaveň (650mm) a vynikající přesnost. Díky konstrukci "Bull-pup" je puška schopna přesně zasáhnout cíl až do vzdálenosti 800m. Standardně se na ni montuje puškohled Schmidt & Bender s 2,5-10násobným zvětšením. Jako odstřelovací zbraň se hodí spíše do "klidnějšího" policejního prostředí, než do pouští a džunglí armádních operací.

                                                                                                                                                                                                       
M-21
Obrazek
 

Země původu USA
Ráže 7,62x51mm NATO
Délka 1120mm
Hmotnost 5550g
Kapacita zásobníku 20 nábojů
Počáteční rychlost střely 853m/s
Účinný dostřel 800m

 Obrazek

  Příslušným upravením pušky M-14 vznikla nová zbraň, a sice M-14 National Match, nebo zkráceně - M-21. Jediných změn, kterých se M-21 dočkala bylo zlepšní výroby dílů a součástek a také zmizelo tradiční chromování vývrtu hlavně, aby se předešlo výrobním vadám. M-21 se osvědčila v rukou amerických a později i izraelských odstřelovačů.

                                                                                                                                                                                                    
US Army M24

 Obrazek

 

Země původu USA
Typ Opakovací puška
Ráže 7,62x51mm NATO (.308 win)
Délka 1092mm
Hmotnost 5490g
Kapacita zásobníku 5 nábojů
Počáteční rychlost střely N/A
Účinný dostřel 800m

 Obrazek

  V polovině osmdesátých let puška M21 už byla zastaralá a prakticky žádná další, která by byla schopná ji nahradit. Jelikož se hlavní bojiště, kde US Army bojovala, přesunulo z Evropy na Střední východ, byla potřeba puška, která má dostřel kolem 1000m. Ve finále výběrového řízení spolu soupeřily Steyr SSG a Remington 700BDL. Nakonec zvítězila Remingtonka. US Army ji přijala pod názvem M24 a doladila malinké nedostatky.

                                                                                                                                                                                                     


Barret model 99 cal.50 "Big SHOT"

 Obrazek

Země původu USA
Ráže .50 BMG (12,7mm)
Délka 1280mm
Hmotnost 11360g
Kapacita zásobníku 1 náboj
Počáteční rychlost střely N/A
Účinný dostřel 2000m

Obrazek

  Další z rodiny "padesátek" od zbrojovky, která je na toto nejlepší - Barret. Oproti Modelu 82, není M99 poloautomatická a dokonce nemá ani zásobník! Tato novější sestra "em osmdesátdvojky" je celkově o 20cm kratší, ale díky koncepci bull-pup má o 10cm delší hlaveň, což překoná už i tak přesnou M82. Toto ruční dělo bylo poprvé představeno v roce 1999 na S.H.O.T. Show.

  Obrazek

 

 

 

 

 

 

 Obrazek

                                                                                                                                                                                                       

CheyTac Long Range Rifle System - Intervention rifle system - M100/M200/M310

 Obrazek

Země původu USA
Typ Opakovací puška
Ráže .408 CheyTac
Délka 1440mm
Hmotnost 12300g
Kapacita zásobníku odjímatelná schránka na 5 nábojů
Počáteční rychlost střely N/A
Účinný dostřel 2300m
Obrázky   >M200   >M200   >náboj   >M310

 

 Obrazek

Obrazek

  Cíl vývoje pušky CheyTac LRRS (Long Range Rifle System) byl vyvinout zbraň s velikým dostřelem a relativně lehkou a kompaktní. Pro dosáhnutí tohoto cíle profesor John D. Taylor sestavil nový náboj .408 CheyTac, který je něco mezi ráží .50BMG a velice oblíbenou .338 Lapua (AI-96). Nový náboj má patentovaný tvar. Tento design umožňuje kulce o hmotnosti 27,15g si stále zachovat nadzvukovou rychlost! Do vzdálenosti 700m disponuje .408 větší energií než .50BMG a menším zpětným rázem.
Celý systém je konstruován podle pušky Windrunner .50 caliber takedown rifle od EDM Arms. Systém LRRS má také taktický počítač CheyTac, jedná se o normální PDA a software CheyTac, pak zaměřovač NightForce NXS 5.5-22X a senzor Kestrel 4000, který poskytuje počítači informace o rychosti větru, teplotě a atmosferického tlaku. Taktický počítač poté vyhodnotí údaje ze senzorů a balistický software poskytne nezbytně důležité informace o střelbě na extrémně velké vzdálenosti, až 2270m.

Obrazek

 Obrazek

 

                                                                                                                                                                                                      
Vintovka Snajperskaja Spetsialnaya VSS "Vintorez" 

Obrazek

 

Země původu Sovětský svaz
Ráže 9x39mm podzvukové střelivo
Délka 894mm
Hmotnost 3410g
Kapacita zásobníku 10 nebo 20 nábojů
Počáteční rychlost střely N/A
Účinný dostřel 300-400m  VSS "Vintorez" byla navrhnuta pro speciální jednotky v TSNIITochMash (Central Institute for Precision Machine Building - Centrální Institut pro konstruování přesných strojů), vedoucí projektu byl Petr Serdjukov. Nová puška měla nahradit pušky AK-47/AKM s tlumičem používané ve Spetz Natz. Aby byl náboj dostatečně výkonný proti cílům používajícím neprůstřelné vesty, TSNIITochMash musel vyvinout nový podzvukový náboj, na základě náboje 7,62x39mm. Cíle bylo dosaženo, nicméně kvůli podzvukové rychlosti vystřelené kulky, je vzdálenost, na kterou dokáže prorazit neprůstřelnou vestu, "pouhých" 300-400 metrů.
Celý tlumič se dá oddělat, ale nemělo by se bez něho střílet. Na pušce je standardně namontován zaměřovač 4x PSO-1.

                                                                                                                                                                                                      

Odstřelovačská puška Barrett M82A1

Obrazek

                                      Odstřelovačská puška Barrett M82A1
Do výzbroje 6. skupiny speciálních sil byla zavedena americká velkorážová odstřelovačská puška Barrett M82A1 ráže 12,7 mm. Puška Barrett M82A1 je samonabíjecí velkorážová odstřelovačská puška určená pro likvidaci osob a techniky na velkou vzdálenost. Poprvé byla představena v roce 1986, je známá také jako "Barrett Light Fifty". Hlaveň je robustní, podélně drážkovaná zasazená do pouzdra svařeného z plechových výlisků, které je vpředu opatřeno dvěmi řadami velkých chladících otvorů. Zásobována je z desetiranného zásobníku, střílí výkonným nábojem 12,7 x 99 mm (.50 Browning), původně určeným pro velkorážový kulomet M2. Možné je používat různé typy střeliva: průbojné, svítící a zápalné. Kvůli velkému zpětnému rázu je puška Barrett M82A1 vybavena mohutnou úsťovou brzdou, která eliminuje 70 % zpětného rázu a sklápěcí dvojnožkou jako u kulometu M60. Pro snazší manipulaci je puška opatřena sklopnou nosnou rukojetí. Zbraň je vybavena sklopnými mechanickými mířidly s rozsahem 500 - 1500 m a mohutnou lištou pro zaměřovací dalekohled Swarovski 10 x 42, kterým je také vybavena 6. skupina speciálních sil. Puškami Barrett M82A1 je vyzbrojena U.S. Marine Corps, SOCOM a U. S. Air Force, mimo Spojené státy je používána ozbrojenými silami ve Švédsku, Francii, Kanadě, Austrálii, Izraeli a Turecku. Odstřelovačskou pušku Barrett M82A1 vyrábí americká firma Barrett Firearms Manufacturing.

Obrazek

Odstřelovačská puška Barrett M82A1
Ráže 12,7 mm
Náboj 12,7x99 mm
Délka zbraně 1447,8 mm
Délka hlavně 736,7 mm
Váha prázdné zbraně 12,9 kg
Úsťová rychlost 854 m/s
Účinný dostřel 1800 m
Kapacita zásobníku 10 nábojů
Žádné komentáře
 
© Desing by Dark WolF - Petr Kučera 2008 / 2010 S.G.I