ČLÁNKY a RADY

AK-47

Automat Kalašnikov AK-47

Útočná puška AK-47

Koncem druhé světové války zavedl Sovětský svaz jako většina armád automatickou zbraň používající zkrácený puškový náboj. Tento náboj ovšem zásadně ovlivnil německý náboj 7,92x33 mm vyvinutý firmou POLTE, který použili ruští konstruktéři jako předlohu pro tento náboj označovaný jako 7,62x39 mm vzor 43. První sovětskou zbraní zkonstruovanou pro tento náboj byla samonabíjecí karabina Simonov , ale už tehdy byla jasná neperspektivnost této kategorie zbraní a snaha vedla k zavedení podobné zbraně jako byla německá StG 44. Práce na nové zbrani se mezi jinými zhostil i mladý konstruktér M. T. Kalašnikov, který na základě německé StG 44 zkonstruoval jednu z nejslavnějších útočných pušek nazývanou AK-47. Ačkoliv se nazývá AK-47, výroba začala až v roce 1949 a do výzbroje Sovětské armády byl Automat Kalašnikov zaveden v roce 1951 ve dvou základních provedeních : AK-47 (model s pevnou dřevěnou pažbou) a AKS-47 (model se sklopnou ramenní opěrkou). Mimo tyto dva modely AK-47 byl v menším množství zaveden i AKN-47 umožňující střelbu v noci s infrazaměřovačem NSP-2

Útočná puška AK-47 - klikutím zvětšete
Útočná puška AK-47

Útočná puška AK-47 je automatická zbraň využívající tlaku prachových plynů odebíraných z hlavně prostřednictvím plynového kanálku. Tlak plynů tlačí na píst, který tvoří přední část nosiče závorníku. Ten se pohybuje dozadu na vzdálenost asi 8 mm, přičemž se závorník otáčí o 35 stupňů a uvolňuje uzamykací ozuby. V okamžiku odemčení závěru již tlak plynů v komoře poklesl na bezpečnou úroveň, závorník se dále pohybuje spolu s nosičem a vytahuje a vyhazuje prázdnou nábojnici a působí na spoušťové ústrojí. Při pohybu vzad závěr stlačuje vratnou pružinu, která jej pak vrací dopředu přičemž závorník vysunuje ze zásobníku nový náboj a zasouvá ho do nábojové komory. Nosič závorníku ještě dokončuje dopředný pohyb, zatímco závorník se otáčí a uzamykací ozuby opět zapadnou do příslušných vybrání.

Kliknutím zvětšete Kliknutím zvětšete
Detail: přepínač režimu střelby Detail: hlaveň a muška

Rozebírání zbraně: po stlačení záchytu zásobníku lze zásobník odejmout jeho vyklopením dopředu a dolů. Stlačením zádržky na zadní ploše pouzdra závěru se uvolní víko pouzdra, které se odklopí a odejme. Vratná pružina, uchycená na zádržce víka, se zatlačí dopředu a po vyklopení nahoru se vytáhne ven z pouzdra. Nosič závorníku se závorníkem se stáhne dozadu jako při prvním nabíjení a vyjme se směrem nahoru. Závorník zůstane natočen tak, jak jeho řídící ozub vyšel z řídící drážky, takže jej lze vytáhnout z nosiče závorníku dopředu. Pootočením páčky na pravé straně pod hledím se uvolní nadpažbí, které lze vyjmout vyklopením nahoru. Zbraň se skládá opačným postupem. Hlaveň, vytahovač, úderník a spoušťové ústrojí lze měnit a opravovat jen ve zbrojířské dílně.

Popis AK-47 - klikutím zvětšete
Popis AK-47/AKM - kliknutím zvětšete

AK-47 je krátká (870 mm) a dobře vyvážená, ale těžší (4,3 kg), má dřevěnou pažbu a pistolovou pažbičku, spolu s dřevěným pažbením kolem hlavně a plynové trubice. Tělo zbraně je vyfrézováno z ocelového odlitku, výrazný zakřivený zásobník je vyroben z ocelového plechu a pojme 30 nábojů. Zásobník měl původně hladké boční stěny, ale u pozdějších výrobních sérií byl zpevněn podélnými prolisy na bočních stěnách. Na pravé straně zbraně je velká páčka přepínače režimu střelby, režim střelby je: zajištěno, jednotlivé rány a dávka. Jednoduchá muška s velkým chránítkem je výškově a stranově stavitelná, klapkové hledí je umístěno na přední části pouzdra nad komorou a je nastavitelné od 100 do 800 m. K útočné pušce AK-47 náleží nožový bodák s 20 cm dlouhou čepelí, pod hlavní je uložen vytěrák. V dutině dřevěné pažby, pod kovovou botkou jsou uloženy čistící potřeby. Tato zbraň je konstruovaná na spolehlivost v drsných podmínkách, pečlivě zpracovaná tam, kde je to potřeba, s chromovaným vývrtem pro zvýšení životnosti. AK-47 se vyznačuje pozoruhodně snadnou obsluhou a jednoduchou údržbou, takže i netrénovaný střelec se jej naučí používat v krátké době. Obě verze kromě SSSR vyráběly a dosud vyrábí mnohé státy jako Čína (Typ 56), Severní Korea (Typ 58), Polsko (PMK), Maďarsko (AKM-63), Bulharsko, Rumunsko, bývalá NDR a Jugoslávie. Podle AK-47 vyrábělo Finsko svoji odvozenou verzi Valmet M-60 a Izrael Galil. Díky tomu patří AK-47 mezi nejrozšířenější útočnou pušku na světě.

Útočná puška AKS-47 Náboj 7,62x39
Útočná puška AKS-47 Náboj 7,62x39
Technicko - taktická data AK - 47 :
Ráže 7,62 mm
Náboj 7,62x39
Délka zbraně 870 mm
Délka AKS-47 se sklopenou opěrou 651 mm
Délka hlavně 415 mm
Váha zbraně s prázdným zásobníkem 4,30 kg
Váha zbraně s nabitým zásobníkem 4,88 kg
Úsťová rychlost 715 m/s
Teoretická rychlost střelby 600 ran/min
Maximální dostřel 2800 m
Efektivní dostřel 500 m
Kapacita zásobníku 30 nábojů
Žádné komentáře
 
© Desing by Dark WolF - Petr Kučera 2008 / 2010 S.G.I